Mutfağınız dünyayı kurtarabilir!

Enerji tasarrufu ya da atıkların geri dönüştürülmesi sadece bir trend değil, doğayı korumak için bir adımdır. Mutfağınızda yapacağınız enerji tasarrufu ve atıkları dönüştürme işlemi ile doğa için doğal bir adım atmış olacaksınız.

Gün içerisinde mutfakta geçirilen zamanı, kullanılan kaynakları ve üretilen atıkları bir an düşünün... Su, elektrik, doğalgaz ya da yemek pişirmek için kullanılan ısı kaynağının yanı sıra üretilen atıklarla da doğanın tükenmesine neden oluyoruz. Bu durumu değiştirebilir, doğa için bir adım atabiliriz.

Yaşam kaynağı su

Mutfakta en çok tüketilen doğal kaynak; su... Bulaşıklar, sebze ve meyvelerin yıkanması ya da yemek pişirmek için suya ihtiyacımız var. Su kullanımını minimuma indirmek için ufak detaylara dikkat etmemiz yeterli. İşe bulaşıkları bulaşık makinesinde yıkayarak başlayabiliriz. Bulaşıklarınızı elde yıkarken daha çok su ve deterjan harcarsınız. Elde yıkarken 120 litre olan su tüketimi, bulaşık makinesi kullanıldığında 12 litreye kadar düşer.

Ayrıca temizlik vb. gibi sebeplerle kullanılan su arıtılarak bahçe sulaması gibi alanlarda kullanılabilir. Üstelik bahçenizi de mutfağınızda oluşturabilirsiniz. Kulağa ütopik gelen bu uygulama Lee Hyun Jung'un yaptığı tasarımla gerçeğe dönüşmüş durumda. Lee Hyun Jung, oluşturduğu mekanizma ile mutfakta kullanılan suyu arıtarak mutfakta kurduğu mini seraya iletiyor.

Su israfını önlemek için bir ikinci önlem de damlayan muslukları değiştirmek olabilir. Damlayan musluklarınızın yerine yeni nesil akıllı armatürlerden taktırabilirsiniz. Akıllı armatürler, içindeki özel mil yapısı sayesinde harcanan su miktarını sınırlıyor ve aşırı su tüketiminin önüne geçiyor.

Yemek pişirirken tasarruf

Pişirme işlerinde alt kısmı düz olan tencere ve tava kullanarak, ısı süresini kısaltabilirsiniz. Isı göstergeli ocaklar kullanarak hangi ocak gözünün hala sıcak olduğunu rahatlıkla anlayabilir ve bu sıcaklığı yemeklerinizi ısıtmak ya da sıcak tutmak için kullanabilirsiniz. Yiyeceklerinizi pişirmek için ağzı açık kaplar yerine kapalı kapları tercih ederek hem yemeğin daha çabuk pişmesini hem de daha az enerji tüketimini sağlayabilirsiniz. Kapaksız kapla yemek pişirirken 3 kat daha fazla enerji tüketirsiniz.

''Geri dönüşüm'' muhteşem olacak!

Atıkların ayrıştırılması geri dönüşüm için önemli adımlarından biri. Çöplerinizi mümkün olduğunca cam, metal, plastik vb. atıklar şeklinde ayrıştırmaya özen gösterin. Bu ayrıştırmayı evde yaptıktan sonra, çöplerinizi geri dönüşüm konteynırlarına atabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz bölgede bu şekilde ayrıştırılmış konteynırlar yoksa, poşetlerinizin üzerine içinde ne tür atık bulunduğunu yazarak mevcut konteynırların yanına bırakabilirsiniz.

Özellikle geri dönüştürülmüş plastik malzemeleri (çöp poşeti gibi) kullanarak bu malzemelerin üretiminde kullanılan petrol tüketiminin kullanımını azaltabilirsiniz. Alışveriş yaparken de marketlerin plastik poşetleri yerine file pazar çantaları ya da diğer organik malzemelerden üretilen pazar çantalarını tercih edebilirsiniz.

Verimlilikte ve tasarrufta A sınıfı

Mutfağınızda kullanacağınız ev aletlerini satın alırken sadece fiyat olarak değil, enerji tasarrufu açısından da karşılaştırın. Enerji verimliliği seviyesi yönetmeliklerine uygun olarak belgelenmiş ürünler, kullanım ömrü boyunca hem doğaya hem de sizin bütçenize katkı sağlayacaktır. Ürünleri alırken ürün gruplarına göre ''A'dan başlayarak ''A+++'' kadar uzanan ürünlerin en verimli olanlar olduğunu hatırlayınız.

Verified by Visa Master SecureCODE Rapid SSL Chip & Pin
World Axess Maximum Bonus Paraf Visa Master Card

Sayfada görülen ürünler, resimleri ve aksesuarları itıbariyle satın aldığınız ürünlerden farklılık gösterebilirler.
Üretici firma önceden herhangi bir bilgi vermeden tasarımda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.Bu değişiklikler ve farklılıklar nedeniyle www.ankastrelife.com sorumluluk kabul etmez.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.